Ingyenes E-tanácsadó és lakossági digitális kompetenciafejlesztő képzések
a B-A-Z Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet szervezésében

A B-A-Z Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet együttműködő partnereket keres a TÁMOP Társadalmi Megújulás Operatív Program  "Építő közösségek" - közművelődési intézmények az egész életen át tartó tanulásért, a közművelődés a nem formális és informális tanulás szolgálatában c. pályázati felhívására benyújtandó pályázatához.
Az együttműködő partnerek számára sikeres pályázat esetében az intézmény ingyenesen biztosít partnerenként legalább 1 fő részére E-tanácsadó képzést és településenként legalább 1 modulban a lakosság digitális írástudásának fejlesztésére irányuló képzést a következő feltételekkel:

E-tanácsadó képzés:

Egy e-tanácsadó képzés minimum tartama 50 óra elméleti és 10 óra gyakorlati oktatás. Az elméleti és a gyakorlati oktatást követően egy-egy vizsgafeladat megoldása szükséges. A tanúsítvány kiadására csak akkor lehetséges, ha a képzésen résztvevő mindkét vizsgafeladatot sikeresen teljesítette.
A képzés alapvető tartalma az alábbi modulokból tevődik össze:

• modul: Információs Társadalmi alapismeretek (az információs társadalom alapvető fogalmai)
  • modul: Lakossági motivációs ismeretek (különböző módszerek a lakosság egyes csoportjainak bevonására a digitális írástudatlanság felszámolásának érdekében)
  • modul: Információs írástudás és az internet, mint kommunikációs eszköz (információs írástudás, az internet kínálta lehetőségek)
  • modul: Ügyfélkapu és szociális e-szolgáltatások használata (Ügyfélkapus ügyintézés lehetőségei, valamint egyéb e-szolgáltatások)
  • modul: Elektronikus adóbevallás
  • modul: Elektronikus banki szolgáltatások
  • modul: Gyakorlat a lakosság képzésére

A képzésre a kulturális intézmények azon felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembere jelentkezhet, aki

• közalkalmazott, és/vagy olyan kulturális intézmény, szervezet alkalmazásában áll, amely intézmény (vagy fenntartója) vállalja, hogy az adott személyt a projekt végétől számított legalább 1 évig alkalmazza.
  • munkaideje a helyi e-Magyarország ponto(ko)n hetente (összesen) legalább a 15 órát eléri.

Digitális kompetenciák fejlesztése

A modulok alapvető tartalma:

• alapvető informatikai ismeretek,
  • digitális kommunikáció (elektronikus levelezés, internet használat, internetes telefonhasználat)
  • bevezetés az e-ügyintézésbe, e-közszolgáltatásokba, az Ügyfélkapu használatába
  • lakossági segítségnyújtás
  • a képzések során, mentorálás.

A képzés kizárólag hátrányos helyzetű célcsoportra irányulhat. Hátrányos helyzetűnek ebben a projektben a következők tekinthetők:

• Romák
  • Alapfokú iskolai oktatásból lemorzsolódottak (Kevesebb, mint 8 általános iskolai osztályt elvégzettek)
  • Alacsony végzettségűek (Alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezők)
  • Képesítés nélküliek (érettségizett, szakképzettséggel nem rendelkezők),
  • Regisztrált álláskeresők Tartósan inaktívak (Munkaképes korú, vagyis 15 és 64 év közötti személy, aki legalább 12 hónapja nem foglalkoztatott, és nem is regisztrált munkanélküli)
  • GYED-en, GYET-en vagy GYES-en lévők, vagy GYED-ről, GYET-ről, GYES-ről a munka világába (legfeljebb hat hónapja) visszatérők
  • Megváltozott munkaképességű és fogyatékkal élő emberek
  • Pályakezdő munkanélküliek (minden olyan 25. életévét be nem töltött személy, aki még nem állt rendszeres, fizetett alkalmazásban)
  • Tartósan álláskeresők (megszakítás nélkül legalább 12 hónapja munkanélküli személy)
  • Egyszülős családban élők, három vagy többgyermekes családban élők, intézményekben élők (pl. gyermekvédelmi intézmény, szociális bentlakás).

A lakosság digitális írástudásának fejlesztésére irányuló képzést csak olyan intézmény folytathat, amely:

• rendelkezik közösségi hozzáférési hellyel vagy e-Magyarország ponttal az intézményen belül
  • Megfelel a következő technikai feltételeknek:
    • a képzésen résztvevők számával azonos számú számítógép, szoftverek és a gépekhez  csatlakoztatott webkamera kötelezően rendelkezésre kell álljon az oktatóteremben
    • az oktatónak kötelezően használnia kell egy számítógépet és a számítógép általadott jel projektorral kivetített képét az oktatás folyamán
  • követelményeinek megfelelően felszerelt közösségi teret üzemeltet, vagy ilyen tér használatára állandó jellegű szerződése van (nem csupán a projekt időtartamára)
  • akinek a program céljainak helyi megvalósításához szükséges humán erőforrás (munkaviszony, illetve szerződéses jogviszony alapján) és technikai infrastruktúra (képzési helyszín, legalább 5 munkaállomás) rendelkezésre áll.

A képzéseken az együttműködő partnerek számára a részvétel ingyenes, a résztvevők számára utazási és étkezési költségtérítést tudnak biztosítani.

Amennyiben szeretne a pályázathoz együttműködő partnerként csatlakozni, úgy igényét 2009. február 10-ig a következő címen tudja jelezni telefonon, faxon, vagy e-mailen:

Kolostori Gábor
B-A-Z Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet
3527 Miskolc, Selyemrét u. 1.
kolostori kult-tura.hu
46/507-326
Fax: 46/530-117

A jelentkezőkkel további egyeztetés után együttműködési megállapodást tudnak kötni, amely az eredményes pályázatot követően a képzésekben való ingyenes részvételt garantálja.
Az együttműködő partnerek részéről semmiféle anyagi hozzájárulás nem szükséges, csupán a jogosultság feltételeinek kell megfelelni.