Az Európai Parlament

Az Európai Parlament a világ legnagyobb többnemzetiségű parlamentje, melynek 370 képviselője van. Elsődleges célja az - csakúgy, mint bármely parlamentnek a világon -, hogy jó törvényeket hozzon és felügyeletet gyakoroljon a végrehajtó hatalom fölött.
Kompetenciái az évek során fokozatosan kibővültek, politikai súlya megnőtt. Először az 1987-es Egységes Európai Okmány, majd a Maastrichti Szerződés, utoljára pedig a még ratifikálás alatt álló Amszterdami Szerződés növelte meg hatáskörét.
A Parlamentben a szélső baltól a szélső jobbig az Unió valamennyi politikai áramlata képviselteti magát, ez összesen majdnem 100 pártot jelent. A pártok szűkebb politikai csoportokba szerveződnek (jelenleg 8 ilyen működik). A parlamenti munka szakmai részét 20 bizottság látja el, amelyek az Unió valamennyi tevékenységi körét lefedik a mezőgazdasági, a közös kül- és biztonságpolitikától kezdve a jogi ügyeken, a polgárjogi kérdéseken át a tengerentúli együttműködésig és fejlesztésig. Az Európai Parlament tagjai rendszeres interparlamentáris bizottsági üléseken találkoznak az Unión kívüli országok parlamentjeinek képviselőivel.
Az Európai Parlament 3 fő feladata a következő:
- törvényhozás;
- a költségvetés elfogadása; és
- a végrehajtó hatalom felügyelete.