Az Európai Unió

AZ EURÓPAI UNIÓ RÖVID TÖRTÉNETE 6.

1.6. AGENDA 2000
Egy hónappal az amszterdami csúcstalálkozó után az Európai Bizottság kiadta az Agenda 2000 című dokumentumot, amely az elkövetkező évekre szóló három egymással összefüggő Uniós stratégia leírását tartalmazza. Ezek a következők:
- az Európai Unió keleti bővítése;
- az Európai Unió finanszírozása 1999 után; és
- a Közös Agrárpolitika és a Strukturális Alapok jövője.
A környezetvédők számára nagyon kiábrándító, hogy az Agenda 2000 nem a fenntartható fejlődés jegyében született. Sok kritika érte a dokumentumot azért is, hogy egyértelműen különbséget tett azon országok között, amelyekkel az Európai Unió első körben kívánja megkezdeni a tárgyalást (6 ország), és amelyekkel csak később (5 ország). Ami a Közös Agrárpolitika és a Strukturális Alapok jövőjét illeti, a legtöbb kritika arra irányul, hogy felemészti az Európai Bizottság teljes költségvetésének 80%-át, és amennyiben a jelenlegi politikai célkitűzéséket egy kibővült Európára kívánjuk alkalmazni az ezzel járó költségemelkedést nem ellensúlyozza hasonló mérvű bevétel emelkedés. 1998. márciusában a Bizottság ezért részletesebb javaslatokkal állt elő, amelyeket 1999. derekáig számos, várhatóan kemény tárgyalásokon vitatnak meg. A Bizottság úgy gondolta, hogy a 2000-2006 közé tervezett Európai Unió költségvetés realisztikus, mert nem lépi túl az összesített GDP 1,27%-át, vagyis azt a keretet, amelyben a tagországok 1999-re vonatkozóan megegyeztek. Másfelől legalább két ország (Németország és Hollandia) egyértelműen úgy érzi, hogy többet fizet be az uniós kasszába, mint amennyit abból kap, és ezért csökkenteni szeretné befizetését, míg más országok (ideértve a Kohéziós Alapból részesedőket is) attól tartanak, hogy a Bizottság által tervezett költségvetés túl optimista, mert nem számol a gazdasági növekedés esetleges megtorpanásával.

Folytatása következik...